Zpět:

O welfare - závěr

volně přeloženo podle: Duncan, I.J.H.; Fraser, D: Understanding Animal Welfare. In: Appleby, M., Hughes, B.O.: Animal Welfare. CAB International, University Press, Cambridge, 1997, kompletní seznam citovaných autorů je možno najít tamtéž

 

Všechny tři typy přístupů k životní pohodě zvířat, ač založené na odlišných principech, vedou často k podobným závěrům. Obecně lze předpokládat, že přirozené chování zvířat je adaptivní – a tedy napomáhá biologickému fungování, ve smyslu přežití, zdraví a reprodukčního úspěchu.

 

Podobně i příjemné a nepříjemné subjektivní prožitky jsou obecně vnímány jako adaptační mechanismy podporující stejný cíl: zvířata jsou motivována vyhledávat jednání, které jim prospívá a zároveň se vyhýbat tomu, co jim škodí.

Výzkum v podstatě i dokazuje, že výsledky přístupu založeného na biologických funkcích a přístupu založeného na subjektivních prožitcích , se často shodují.
Např. prasata a kuřata budou v motivačních testech vykazovat činnost, která jim umožní zapnout vytápění, pravděpodobně aby se vyhnula prožitku chladu, a teplota, kterou si vyberou, bude korespondovat s jejich termálními požadavky zajišťujícími optimální fungování. Podobně i epidemiologické studie prokazují, že slepice produkují více vajec, pokud mají k dispozici větší prostor a jsou v menších skupinách. V motivačních testech budou navíc slepice vykazovat činnost zajišťující přibližně stejné požadavky, jako jsou ty zjištěné v epidemiologických studiích.

Podobně se ukazuje i to, že pokud mají zvířata možnost projevit přirozené chování, jsou dobře zajištěny i jejich biologické funkce. Např. pokud je individuálně ustájeným prasatům umožněno přirozené potravní chování, lze následně pozorovat i méně případů kousání ocasů. Dalším příkladem může být, že pokud je dána telatům krmeným z kbelíku možnost sát z umělého vemene, zvýší se u nich sekrece zažívacích enzymů. Zároveň však tyto přístupy nekorespondují vždy. Například prasnice před porodem hledá osamocené místo a vytváří složité hnízdo, aby mohla selatům zajistit teplé a chráněné místo. Budování takového místa je součástí přirozeného chování, a pokud je prasnicím v tomto chování zabráněno, mohou prožívat frustraci. Výsledku tohoto chování – přežití co nejvyššího počtu selat – je však možno dosáhnout stejně či dokonce ještě lépe držením prasnice v malém kotci, kde je zajištěn vysoký stupeň hygieny, tepla, dozoru a fyzické ochrany selat.

V tomto případě je zabráněno projevení přirozeného chování (stavění hnízda) a jedinec tak může zažívat frustraci, přesto však může být výsledek (přežití co největšího počtu selat) velmi uspokojivý. V takových případech budou závěry, které učiníme ohledně životní pohody prasnic, záležet na relativním důrazu, který budeme klást na jednotlivá kritéria, a jednoznačné a objektivní zhodnocení tak možné nebude.

Jednotlivá kritéria mohou být v rozporu z různých příčin: Prostředí, ve kterém zvířata v zemědělství žijí nemusí odpovídat prostředí, ve kterém se druh vyvinul.Ve výše uvedeném případě, přirozené chování (stavění hnízda) a pocity (frustrace, pokud je chování zabráněno) pomáhají prasnici úspěšně se rozmnožovat v přirozeném prostředí. Nemusí však být tím nejvhodnějším způsobem, jak dosáhnout stejného výsledku v prostředí umělém. Dalším důvodem k rozporu různých přístupů mohou být i genetické změny domestikovaných zvířat. Brojlerová kuřata byla chována tak, aby přijímala maximální množství potravy, a z toho důvodu se u nich dnes vyskytují „nemoci rychlého růstu“ jako jsou třeba problémy kostry. V tomto případě vede motivace k příjmu potravy, a pravděpodobně i pocit hladu, k takovému množství přijaté potravy, které škodí zdraví a ohrožuje biologické funkce.

Jak tedy můžeme rozhodovat o životní pohodě zvířat, pokud existují takové rozpory? Obecným doporučením je použití co největšího množství kritérií: "Různé způsoby měření welfare spolu ne vždy korelují. Je proto nebezpečné přikládat některému z nich příliš velký důraz. Měli bychom používat souhrnný pohled, který by zahrnul všechny možné způsoby měření, a takto se vyhnout úskalím, která každý z těchto způsobů přináší." (Dawkins, 1983)

A i když věda může poskytnout široké spektrum informací, na dosažení obecné shody nestačí. Různý stupeň důležitosti, kterou různí lidé přikládají oblastem zahrnutým v životní pohodě zvířat, není už ze samé podstaty věci čistě faktickou záležitostí. Nemůže jí být ani za pomoci žádné ze známých vědeckých metod výzkumu. Jednotná koncepce welfare nebude možná do té doby, než se lidé shodnou na tom, co pro zvířata tvoří dobrý nebo alespoň uspokojivý život.



Foto: SentientBeings