Systémy chovů nosnic

Přeloženo podle Broom, D.M., Fraser, A.F.: Farm Animal Behaviour and Welfare. CAB International, Avon 1997, kompletní seznam citovaných autorů je možno najít na tomto místě.

 

Nosnice

 

 

Slepice chované pro vejce byly ve vÄ›tÅ¡inÄ› zemí chovány do 50. let 20. století ve volných výbÄ›zích. PÅ™es noc byli tito ptáci zavíráni do budov, ale pÅ™es den se mohli volnÄ› pohybovat po dvoÅ™e nebo po poli. Pro dalších 10 – 15 let je charakteristická zmÄ›na smÄ›rem k vnitÅ™nímu chovu na hlubokých podestýlkách, která byla vystřídána zavádÄ›ním bateriových klecí v kontrolovaných prostÅ™edích vnitÅ™ních chovů.

Pro ilustraci, v UK se populace nosnic zvýšila z 50 milionů v roce 1938 na 70 milionů v roce 1964, ale pak se se zvýšením efektivity chovů opÄ›t snížila na 52 milionů v roce 1981.

Cena vajec se, v porovnání s jinými porovnatelnými druhy potravin, v souvislosti se zvýšením efektivity chovů snížila, a spotÅ™ebitelé tak na zefektivnÄ›ní produkce ve smyslu finančním profitovali. V posledních letech je vÅ¡ak možno pozorovat určitý návrat k volným chovům a vývoj vnitÅ™ních skupinových chovů. A to proto, že určitá část veÅ™ejnosti si nepÅ™eje kupovat vejce z drůbežáren, kde jsou slepice chovány v bateriových klecích.

 

Bateriové klece

 

 

Ve free range nebo-li volných chovech mají slepice přístup k venkovnímu výbÄ›hu a hustota ustájení je v EU vymezena jako ne vÄ›tší než 1000/ha (v dobÄ› vydání tohoto příspÄ›vku). Prostor 10 m2 na jedince je podobný jako v 50. letech ve velkých drůbežárnách. Problémem je určení míry, pÅ™i které je podlaha příliÅ¡ znečiÅ¡tÄ›ná trusem v případech, kdy není možnost jeho odklízení (na obr. Free range chov, UK).

Jestliže slepice chované ve vÄ›tších počtech nejsou pÅ™emisÅ¥ovány, rizika onemocnÄ›ní jsou velká. NapÅ™. Löliger et al. (1981) uvádí, že výskyt cizopasníků a kokcidiózy byl v dobÅ™e vedených volných chovech minimálnÄ› 10 x častÄ›jší, než v bateriových klecích. Tentýž autor také v nÄ›meckých volných chovech zjistil vyšší výskyt napadení dravými ptáky. Rizika onemocnÄ›ní i predace musí být pÅ™i hodnocení welfare brána v Ãºvahu.