Zpět:

Welfare kožešinových zvířat

Chovy norků a lišek - historie a legislativa

V rámci České republiky je faremní chov kožešinových zvířat provozován intenzivněji již několik desetiletí, ačkoliv počátky sahají až do 19. století. Větší rozvoj chovů byl zaznamenán až od 30. let 20. století, kdy byly dovezeny první stříbrné lišky. Chovy byly dále rozšiřovány i o norky, mývaly, skunky a nutrie.

Další farmy začaly v následujících letech pÅ™ibývat, a až do druhé svÄ›tové války se u nás chov kožeÅ¡inových zvířat držel spíše na úrovni soukromých malochovatelů. Poválečné období je oproti tomu charakterizováno pÅ™ibývajícím počtem chovů „socialistického“ rázu, i když soukromí chovatelé si nadále udrželi svou pozici. Produkce kožeÅ¡in je v následujících letech charakterizována jako dobrá až stoupající. Na léta 1966-68 pÅ™ipadá dokonce nejvÄ›tší registrovaná produkce norčích kožeÅ¡in v rámci tehdejší republiky. Počet 70-85 000 kusů tehdy ÄŒeskoslovensko zaÅ™adil na 17. - 18. místo v celosvÄ›tovém žebříčku producentů.

 

Na začátku 90. let se ale ve statích nÄ›kterých autorů objevují zmínky o stagnaci faremních chovů obecnÄ›, i u nás. V současné dobÄ› je v ÄŒR provozováno nÄ›kolik farem specializujících se na chov liÅ¡ek a norků, chovány jsou také činčily.

 

KožeÅ¡inová zvířata, která jsou chována na farmách v ÄŒeské republice jsou považována za zvířata hospodářská, případnÄ› jsou to zvířata chovaná v zájmovém chovu. Vztahují se na nÄ› základní právní pÅ™edpisy týkající se ochrany zvířat pÅ™ed týráním, žádný z nich vÅ¡ak nestanovuje povinnost ohlaÅ¡ování či evidence činnosti chovatelem v případÄ›, že se jedná o zájmový chov vzniklý po 13.9.1999. S tím je pochopitelnÄ› spojen problém s provádÄ›ním dozorové a kontrolní činnosti, protože pokud se nejedná o chovatele hospodářských zvířat, není tento povinen souhlasit se vstupem a činností kontrolních orgánů.

 

Od roku 2000 je také v platnosti Metodický návod SVS ÄŒR číslo 2000/08/EPIZ ze dne 20.3.2000 vycházející z doporučení Rady Evropy. Ten je zaměřen na doporučení týkacích se i chovů kožeÅ¡inových zvířat - v ÄÃ¡sti I. vymezuje obecná ustanovení pro farmové chovy, v ÄÃ¡sti II. jsou obsaženy speciální ustanovení pro farmové chovy podle druhů zvířat.

 

Foto: NC