Chovní kanci

 

fota k tomuto článku najdete zde

 

Přeloženo podle CIWF: Animal Welfare Aspects of Good Agricultural Practice: Pig Production. http://www.ciwf.org.uk/education/gaphome.html

 

 

Na některých intenzivních farmách v určitých částech světa jsou kanci ustájeni podobně jako prasnice. Někteří jsou ustájeni v klecích a často bez podestýlky. Dalším problém je to, že kanci bývají často ustájeni izolovaně od ostatních prasat (obr. 1).

 

Nedostatek podestýlky může mít pro welfare dva důsledky: Za prvé - kanci mohou při oplodňování samic ztratit rovnováhu a mohou si poranit nohy. Za druhé - pro kance platí, stejně jako pro prasnice, že dostávají pouze udržovací porce potravy, aby neměli nadváhu. Stejně jako prasnice tedy pravděpodobně trpí hladem. A stejně jako prasnice také kanci v tomto typu ustájení trpí nudou a zdravotními problémy, protože nemohou projevit mnoho z jejich přirozeného chování.  Zvířata jsou často držena o samotě, protože právě v jejich případě jsou problémy se souboji a agresivitou největší. Jestliže souboj propukne, podřízený kanec potřebuje prostor k úniku, a to v intenzivních systémech není možné.

 

obr. 2: Také kanci potřebují přístup k potravě bohaté na vlákninu

obr. 3: Kanci jsou často chováni na větším prostoru, ale mimo EU jsou často stále drženi také v individuálních kotcích: Ustájení kanců v individuálních kotcích spolu s prasnicemi, Brazílie

 

Jak může být welfare zlepšováno?

 

Welfare chovných kanců může být zlepšováno tím, že bude zajištěno následující:

 

  • Dostatek prostoru k pohybu a možnosti projevit přirozené chování
  • Dostatek podestýlky k zajištění pevného místa ke stání, uspokojování pocitu hladu a možnosti zábavy
  • Vizuální, a kde je možný i fyzický přístup k ostatním prasatům, a to po celou dobu života

 

Mnoho intenzivních farem po celém světě nedrží chovné kance v individuálních kotcích, ale v malých ohradách, kde mají určitou možnost pohybu. Většinou se jim dostává lepší péče, protože jsou to nejvíce ceněná zvířata na farmě. Důvodem je to, že jsou používání ke zlepšování genetického základu chovu. Jsou proto šlechtěni k přenosu těch nejaktuálnějších genetických informací, které jsou zrovna požadovány.

A i když chovní kanci mohou žít společně, pokud byli vychováváni společně od narození, jsou většinou drženi izolovaně, aby se zamezilo bojům a agresivitě. Ohrady jsou většinou velké tak, aby zde byl jeden kanec a jedna nebo i více prasnic, které mají být oplodněny. Některé z ohrad mají podestýlky pro zajištění opory nohou během oplodňování.

Na většině farem mají kanci vizuální kontakt s ostatními prasaty, většinou s prasnicemi. To hlavně z toho důvodu, aby chovatel poznal, které prasnice jsou znova v říji - tráví totiž mnoho času v blízkosti kance. To však není důvodem vždy. Legislativa EU nyní stanovuje, že kanci nesmí být vizuálně izolováni od ostatních prasat.

 

obr. 4:  Ustájení kanců (v pravé části) ve Sparsholt College, UK: Legislativa EU také požaduje, aby kanci měli dostatek prostoru k otočení, přístup k materiálu se kterým mohou manipulovat jako je např. sláma a také to, aby měli možnost slyšet a cítit ostatní prasata.

Na jedné soukromé organické farmě v České republice jsou kanci jeden po druhém přiváděni ke skupinám prasnic a jejich selat. Mezi skupinami se střídají, protože prasnice se v preferencích kanců liší (obr. 5).

 

Venkovní systémy

 

I pro případ chovných kanců platí, že pro jejich welfare mají největší potenciál venkovní systémy. Na některých z těchto farem žijí ve velkých výbězích společně skupiny 2 – 3 kanců a nedávno odstavené prasnice. Riziko vzniku agresivity je  minimalizováno tak, že ve skupině jsou samci, kteří vyrostli spolu, a také zajištěním dostatečného prostoru pro případný únik podřízeného kance z agresivních střetů.

 

obr. 6: Fittleworth, UK: skupina kanců v ohradě prasniček

 

Problém nastává, když jeden nebo více kanců zemře nebo musí být ze skupiny odstraněni. Přivedení nového kance není doporučováno. Na farmě v Eastbrooku nikdy do skupin nepřivádí nové samce. Když musí být jeden kanec ze skupiny odstraněn, je přemístěn do skupiny s prasnicemi, které byly nedávno oplodněny, pro případ, že by některá z nich přišla opět do říje.

 

Souhrn

 

Chovní kanci mohou v intenzivních systémech ustájení trpět:

 

  • Hladem, protože dostávají snížené příděly potravy, a také nedostatkem potravy obsahující vlákninu
  • Ustájením v individuálních kotcích (méně časté, než u prasnic)
  • Izolací od ostatních prasat
  • Strohým prostředím

 

Kanci v extenzivních systémech ustájení mohou trpět také velkou agresivitou a poraněními od jiných kanců, zejména pokud jsou sdružováni kanci, kteří se neznají.

 

Pro zajištění dobrého welfare je nutno:

 

  • Zajistit dostatek prostoru pro pohyb
  • Zajistit dostatek podestýlky pro pohodlí zvířat a pro umožnění potravního chování
  • Držet kance ve společnosti ostatních prasat a tam, kde to není možné, je nutno zajistit blízký vizuální a čichový kontakt s ostatními prasaty

 

Kanci mohou být chováni ve skupinách, pokud jsou odchováni společně, a pokud mají dostatek prostoru pro únik z agresivních potyček.