Welfare prasat
Etologie prasat - původ a přirozené chování
Žijí v rodinných skupinách tvořených 2-4 prasnicemi a jejich mladými, samci žijí většinou sami, někdy také ve skupinách. Skupina se v terénu často přesouvá na velké vzdálenosti. Co se týče mateřského chování , samice mají potřebu budovat před porodem složité hnízdo – nejčastěji díru v zemi, kterou vystýlají trávou, listím a jiným měkkým materiálem, ke které budují stěny z větví. Selata se rodí postupně podle velikosti, a už v prvních dnech se vyvíjí koordinace chování a pohybů, a také určitý systém ve střídání odpočinku a sání. Prasnice nejprve většinu času leží, a pokud se zvedá či si znovu lehá, je chování selat přirozeně koordinováno tak, aby bylo zabráněno zalehnutí: selata se naučí shluknout na jedné straně, aby si matka mohla lehnout ze strany druhé.
Důležitá je nejen v tomto případě komunikace , zejména vokalizace: matka komunikuje se selaty a selata mezi sebou různě intenzivním chrochtáním a jinými zvuky. Další důležitější formou komunikace mezi prasaty všeobecně je čich – prasata používají chemické signály např. při poznávání navzájem. Selata začínají přijímat tuhou potravu kolem 3. týdne a ještě asi do 13. – 17. týdne sají i mléko. Mezi ostatní druhy aktivit patří škrabání se o stromy; tak si prasata udržují kůži bez nečistot a parazitů. Dále je to válení v bahně, které plní termoregulační funkci, protože prasata mají jen velmi malý počet potních žláz. K prevenci chladu využívají shlukování, tělesný kontakt je pro ně celkově důležitý, plní i sociální funkci. Důležitou částí dne je u volně žijících prasat také proces získávání potravy, při němž uplatňují svůj výborný čich – k hledání potravy používají citlivý rypák. Celkově jsou omnivoři, jejich potravu tvoří mimo rostlin a jejich plodů i malí živočichové jako žáby nebo hadi.
Připraveno podle:
CIWF: Animal Welfare Aspects of Good Agricultural Practice: Pig Production. http://www.ciwf.org.uk/education/gaphome.html
Fraser, A.F., Broom, D.M.: Farm Animal Behaviour and Welfare. CAB International, Avon 1997.
Hvozdík, A., Kolesár, R.: Etologie a welfare prasat. Multimediální CD Etologie a welfare hospodářských zvířat. Společnost pro zvířata, Praha 2004.
Špinka, M.: Etologie a welfare prasat. Multimediální CD Etologie a welfare hospodářských zvířat. Společnost pro zvířata, Praha 2004.