Welfare ryb
Umělý odchov ryb a welfare – základnà informace
Připraveno volně podle: Chandroo, K.P., Duncan, I.J.H., Moccia, R.D.: Can Fish Suffer?: perpectives on sentience, pain, fear and stress. Applied Animal Behaviour Science 86 (2004) 225 – 250.
Ashley, P.J.: Fish Welfare: Current Issues in aquaculture. Applied Animal Behaviour Science 104 (2007) 199-235.
RybnÃkářstvà je způsob odchovu ryb, pÅ™i kterém jsou využÃvány umÄ›lé kultivaÄnà metody. HlavnÃm cÃlem je samozÅ™ejmÄ› zajiÅ¡tÄ›nà dobré reprodukce a co nejvÄ›tÅ¡Ã zisk. Podle údajů FAO (2000) se za poslednà roky toto odvÄ›tvà úspěšnÄ› rozvÃjà a dalÅ¡Ã rozvoj je oÄekáván. Podle novÄ›jÅ¡Ãch údajů se pÅ™edpokládá, že v roce 2015 bude spotÅ™eba ryb zvýšena z 50 milionů tun na 183 milionů tun, z Äehož 73 % bude pocházet právÄ› z umÄ›lého odchovu (FAO, 2004).
Oproti jiným druhům zvÃÅ™at chovaným v zemÄ›dÄ›lstvà je vÅ¡ak v souÄasné dobÄ› k dispozici velmi málo vÄ›deckých poznatků, které by se týkaly welfare ryb, aÄkoliv se v poslednÃch letech objevily nové studie. NÄ›které organizace jako je napÅ™. Farm Animal Welfare Council (FAWC) publikovaly v uplynulých letech už i urÄitá obecná doporuÄenà týkajÃcà se této problematiky, nicménÄ› poznatků vyplývajÃcÃch z výzkumu je stále málo. To vede k tomu, že stále pÅ™etrvává dÅ™Ãve proklamovaný názor, že ryby nemajà dÃky svému neuro-anatomickému a fyziologickému uzpůsobenà schopnost cÃtit bolest a jiné negativnà vlivy, nicménÄ› novÄ›jÅ¡Ã studie tento názor zpochybňujÃ. Jsou tedy ryby schopné cÃtit bolest a negativnÄ› prožÃvat vnÄ›jÅ¡Ã vlivy? Na tuto otázku je zaměřena dalÅ¡Ã sekce.
V souvislosti s tÃmto tématem se objevuje dalÅ¡Ã otázka – pokud jsou ryby schopny negativnÄ› prožÃvat, jakým způsobem je jejich welfare negativnÄ› ovlivňováno pÅ™i umÄ›lém odchovu? A jak jej lze ovlivnit pozitivnÄ›? Na to se zaměřuje tÅ™età sekce Welfare ryb.